Skróty


Share
image_pdfimage_print

Brachygrafia to jedna z nauk pomocniczych historii, będąca działem paleografii. Zajmuje się badaniem i rozszyfrowywaniem skrótów. Bardzo istotna dla historyków mediewistów (w średniowiecznej łacinie i grece bardzo często używano skrótów w piśmie).Psałterz Łaciński system skrótów dzieli się na:

  • abbreviatio per suspensionem (suspensja) – skracanie przez ucięcie części wyrazu i pozostawieniu tylko początkowej części;
  • abbreviatio per contractionem (kontrakcja) – skracanie przez ściągniecie, usunięciu ulega środkowa część wyrazu, pozostaje początek i koniec wyrazu, czasem także jakaś środkowa litera;
  • abbreviatio per signum abbreviationis – zastępowanie sylab specjalnymi znakami.

Starożytność posługiwała się przede wszystkim suspensją, kontrakcja występuje rzadko, przy skrótach prawniczych (notae iuris). Natomiast w średniowieczu najpopularniejszą metodą skracania była kontrakcja.
Cyt. za Wikipedia (Brachygrafia)

Wiele z tych skrótów nadal stosowanych jest w języku niemieckim, inne skróty wyszły już z użycia, dodatkowo częstym przypadkiem w aktach – szczególnie sądowych – jest występowanie skrótów łacińskich.
Ponadto wiele skrótów można rozwiązać na kilka sposobów, w zależności od miejsca występowania w piśmie, epoki lub kancelarii. W niniejszym zestawieniu podaję najczęściej występujące.

Wybierz z menu: Słowniki / Skróty

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *